• Grupa PINO
  • Prv.pl
  • Patrz.pl
  • Jpg.pl
  • Blogi.pl
  • Slajdzik.pl
  • Tujest.pl
  • Moblo.pl
  • Jak.pl
  • Logowanie
  • Rejestracja

Edukacyjne wieści

Blog o tym, co słychać w edukacji. Nowinki, porady, edukacja

Kategorie postów

  • edukacja (1)
  • nauka (1)
  • rozwój (2)

Strony

  • Strona główna

Archiwum

  • Wrzesień 2021
  • Lipiec 2021
  • Czerwiec 2021

Archiwum czerwiec 2021


Motywacja siedzi w Twoim mózgu

motywacja do naukiTwój mózg to niesamowita maszyna, dzięki której możesz osiągać niesamowite cele. Jeśli tylko naprawdę chcesz się czegoś nauczyć to Twoja motywacja wytworzona w mózgu powoduje wzrost energii, napędzającej Cię do działania, pobudzającej ciekawość i chęć poszukiwania informacji.

 

Motywacja wewnętrzna w nauce a zewnętrzne nagrody

To właśnie Twoja wewnętrzna motywacja jest najważniejsza i najskuteczniejsza w procesie nauczania. Możesz wspomagać się motywacją zewnętrzną, inaczej mówiąc nagrodami, ale to nie przyniesie długotrwałych efektów. Motywatory zewnętrzne, takie jak pochwały, nagrody, prezenty, różnego rodzaju benefity z czasem tracą dla nas na znaczeniu, zmniejsza się też ich atrakcyjność. Jeśli Twoja motywacja spada to cierpi na tym też Twoja uwaga i procesy pamięciowe. Nauka nie daje tyle radości, a z czasem staje się tylko powinnością, którą musisz wykonać. Rodzi się w Tobie poczucie bezsensu nauki, a jednocześnie informacje są zapamiętywane mniej trwale i z czasem uciekają z głowy. 

 

Dopaminy - superdopalacz dla nauki

Gdy faktycznie chcesz się czegoś nauczyć w Twoim mózgu aktywuje się układ nagrody, czyli wytwarzane są dopaminy. One sprawiają, że rzeczywiście i bardzo efektywnie się uczysz. Jeśli jesteś zmuszany do nauki, wtedy dopaminy nie są wytwarzane, a to prowadzi do nieefektywnego uczenia się. 

 

Jak to wykorzystać podczas nauki?

1. Od przyjemności do konieczności

Zacznij uczyć się od tego, co Cię najbardziej interesuje, z czasem powinna obudzić się w Tobie dociekliwość i pomału dojdziesz do tematów, które początkowo wydawały Ci się nudne. Zaufaj swojemu instynktowi. 

 

2. Nie krytykuj się 

Jeśli coś Ci nie wychodzi lub masz trudność w zapamiętaniu czegoś to nie obrzucaj się stekiem wyzwisk. Daj sobie chwilę, ochłoń i spróbuj ponownie, aż do skutku. Krytykując siebie zabijasz w sobie motywację i chęć do jakiegokolwiek dalszego działania. Zastanów się dlaczego nauka Ci nie idzie, odnajdź problem i go rozwiaż. 

 

3. Zadbaj o pozytywne nastawienie

Ciesz się z każdej nowo pozyskanej wiedzy, doceń też dobrze przygotowane materiały i notatki. Doceniaj siebie za podjęcie trudu nauki. Mózg, który jest w dobrym nastroju chętniej przyjmuje nowe informacje. Mózg zrezygnowany, zniechęcony będzie Ci utrudniał naukę. 

 

Efektywna nauka w rękach Twoje motywacji

Twój mózg to niezwykła maszyna. Dbaj o nią. Pobudzaj motywację i dba o jej jak najdłuższe utrzymanie. Najlapiej dla Ciebie będzie, gdy będziesz opierał się o motywację wewnętrzną, a zewnętrze nagrody traktował jako dodatek. Dzieki temu nauka będzie dla Ciebie o wiele przyjemniejsza i łatwiejsza!

 

22 czerwca 2021   Dodaj komentarz
rozwój   mózg  

3 proste kroki do samorozwoju

samorozwój

Ciągły rozwój, poszerzanie wiedzy oraz rozszerzanie horyzontów prowadzi do samorozwoju. Stawianie przed sobą ciągłych wyzwań buduje w Tobie motywację do ciągłego działania. Dowiedz się, jak w prosty sposób osiągnać jeszcze więcej! Z tymi trzema krokami nauka czegokolwiek będzie o wiele przyjemniesza i łatwiejsza!

 

1. Jasno i precyzyjnie określ cel

Nie osiągniesz sukcesu jeśli nie będziesz wiedział, w którą stronę masz zmierzać. Z tego powodu ważne jest, byś określił możliwie jak najdokłądniej to, do czego dążysz. Podejmując jakąkolwiek aktywność musisz wiedzieć, po co w ogóle to robisz. Jano określony cel pomoże Ci też w momentach kryzysowych, gdy chwilowo motywacja opadnie. W takim wypadku przypomnij sobie, co chcesz osiągnąć. Pomyśl, że każdy krok zbliża Cię do celu. Ucząc się czegokolwiek nieraz napotkasz na trudności, ale nie możesz pozwolić, byś przez nie zrezygnował z realizacji marzeń. W momentach kryzysowych  podczas nauki przypomnij sobie, co dzieki niej osiągniesz, jakie profity zdobędziesz - może będzie to nowy, lepiej płatny zawód, może nowa umiejętność, którą zaimponujesz znajomym, a może znajomość obcego języka, dzięki któremu wyjazd na wakacje będzie łątwiejszy

 

2. Dbaj o dobre nawyki

Dzięki nauwykom łatwiej będzie utrzymać Ci regularność w nauce. Początkowo może Ci nie być łątwo, ale z czasem regularna praca wejdzie Ci w nawyk, a nauka stanie się jeszcze większą przyjemnością. Zwłaszcza, jeśli dzięki swojej wytrwałości pokonasz wiele momentów zwątpienia, kryzysów i "niechcemisiów". W końcu zaczniesz zauważać efekty swojej pracy, a to będzie napędzało Cię do dalszych działań. Najtrudniej jest zacząć. Załóż sobie, że codziennie poświęcisz na naukę, na przykład 20 minut, a potem trzymaj się tego postanowienia. 

 

3. Śledź swoje postępy

W poprzednich punktach była mowa o celach i nawykach, jednak aby było Ci łatwiej je osiągać warto byś je monitorował. Zapisz w pliku lub na kartce swój cel oraz założenia, potrzebne do jego spełnienia. Wpisz, ile czasu oraz jakie działańia musisz wykonać. Na bieżąca zapisuj, co udało Ci sie zrealizować, czego nauczyć. Patrząc na tak przygotowaną listę będziesz wiedziałd okładnie co masz zrobisz, ile masz na to czasu oraz będziesz też widział, co już osiągnąłeś. To wszystko będzie Cię doddatkowo mobilizowało do dalszej pracy.

 

Sposobów na samorozwój jest wiele. Każdy może mieć swoje wypracowane metody. Jeśli masz jakieś swoje sposoby, które u Ciebie się sprawdzają to podziel sie nimi w komentarzu!

18 czerwca 2021   Dodaj komentarz
nauka   rozwój   samorozwój  
Blog_wiedzacy | Blogi