Motywacja siedzi w Twoim mózgu
Twój mózg to niesamowita maszyna, dzięki której możesz osiągać niesamowite cele. Jeśli tylko naprawdę chcesz się czegoś nauczyć to Twoja motywacja wytworzona w mózgu powoduje wzrost energii, napędzającej Cię do działania, pobudzającej ciekawość i chęć poszukiwania informacji.
Motywacja wewnętrzna w nauce a zewnętrzne nagrody
To właśnie Twoja wewnętrzna motywacja jest najważniejsza i najskuteczniejsza w procesie nauczania. Możesz wspomagać się motywacją zewnętrzną, inaczej mówiąc nagrodami, ale to nie przyniesie długotrwałych efektów. Motywatory zewnętrzne, takie jak pochwały, nagrody, prezenty, różnego rodzaju benefity z czasem tracą dla nas na znaczeniu, zmniejsza się też ich atrakcyjność. Jeśli Twoja motywacja spada to cierpi na tym też Twoja uwaga i procesy pamięciowe. Nauka nie daje tyle radości, a z czasem staje się tylko powinnością, którą musisz wykonać. Rodzi się w Tobie poczucie bezsensu nauki, a jednocześnie informacje są zapamiętywane mniej trwale i z czasem uciekają z głowy.
Dopaminy - superdopalacz dla nauki
Gdy faktycznie chcesz się czegoś nauczyć w Twoim mózgu aktywuje się układ nagrody, czyli wytwarzane są dopaminy. One sprawiają, że rzeczywiście i bardzo efektywnie się uczysz. Jeśli jesteś zmuszany do nauki, wtedy dopaminy nie są wytwarzane, a to prowadzi do nieefektywnego uczenia się.
Jak to wykorzystać podczas nauki?
1. Od przyjemności do konieczności
Zacznij uczyć się od tego, co Cię najbardziej interesuje, z czasem powinna obudzić się w Tobie dociekliwość i pomału dojdziesz do tematów, które początkowo wydawały Ci się nudne. Zaufaj swojemu instynktowi.
2. Nie krytykuj się
Jeśli coś Ci nie wychodzi lub masz trudność w zapamiętaniu czegoś to nie obrzucaj się stekiem wyzwisk. Daj sobie chwilę, ochłoń i spróbuj ponownie, aż do skutku. Krytykując siebie zabijasz w sobie motywację i chęć do jakiegokolwiek dalszego działania. Zastanów się dlaczego nauka Ci nie idzie, odnajdź problem i go rozwiaż.
3. Zadbaj o pozytywne nastawienie
Ciesz się z każdej nowo pozyskanej wiedzy, doceń też dobrze przygotowane materiały i notatki. Doceniaj siebie za podjęcie trudu nauki. Mózg, który jest w dobrym nastroju chętniej przyjmuje nowe informacje. Mózg zrezygnowany, zniechęcony będzie Ci utrudniał naukę.
Efektywna nauka w rękach Twoje motywacji
Twój mózg to niezwykła maszyna. Dbaj o nią. Pobudzaj motywację i dba o jej jak najdłuższe utrzymanie. Najlapiej dla Ciebie będzie, gdy będziesz opierał się o motywację wewnętrzną, a zewnętrze nagrody traktował jako dodatek. Dzieki temu nauka będzie dla Ciebie o wiele przyjemniejsza i łatwiejsza!
Dodaj komentarz